Pēdējos divos gados Latvija ir dubultojusi inovatīvo medikamentu klāstu KZS

6. aprīlis, 2020
image

Gada laikā kompensējamo zāļu klāstu Latvijā papildinājuši desmit inovatīvi medikamenti, un mūsdienīgu zāļu pieejamībā Latvija atpaliek no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas.

Šī gada martā Latvijā kompensējamo zāļu sarakstā bija iekļautas 63 jaunākās paaudzes zāles, Igaunijā – 94, Lietuvā – 99 medikamenti, atklāj SIFFA apkopotie dati par valsts apmaksāto inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs.

Gada laikā Lietuva kompensējamo zāļu klāstu papildinājusi ar 11 jauniem valsts apmaksātiem medikamentiem, Igaunija – ar astoņiem, Latvija – ar desmit jaunām zālēm. Pēdējo četru gadu laikā, kopš SIFFA apkopo Baltijas valstu datus par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijā, Latvija ir dubultojusi inovatīvo medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem, vienlaikus saglabājusi atpalicību no Lietuvas un Igaunijas šajā jomā.

Inovatīvie medikamenti un vakcīnas ir vieni no spēcīgākajiem instrumentiem, kas cilvēkiem visā Eiropā palīdz dzīvot ilgāk, veselīgāk un produktīvāk. Īpaši spilgti jauno zāļu panākumi vērojami vēža ārstēšanā. Piemēram, 2009. gadā piecu gadu izdzīvošanas rādītājs metastātiskas melanomas (ādas vēža) pacientiem bija tikai 5%, bet desmit gadu laikā tas pieaudzis līdz 50%, liecina Eiropas farmācijas rūpniecības un asociāciju federācija (EFPIA) dati. Tāpat ievērojami dzīvildzes rādītāji uzlabojušies arī plaušu un krūts vēža pacientiem, kā arī citu slimību pacientiem. Piemēram, pateicoties jaunajām zālēm, kopš pagājušā gada 80. gadiem mirstības līmenis no tādas agrāk nāvējošas slimības kā HIV ir samazinājies par vairāk nekā 80%, bet 90% pacientu no agrāk praktiski neārstējamā C hepatīta tiek izārstēti ar zāļu kursu 12 nedēļu laikā.

SIFFA apkopojums par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs pieejams šeit: Inovacijas_Baltija_2020