Latvija pērn atvēlējusi līdzekļus tikai diviem jauniem medikamentiem vēža ārstēšanai; Igaunija – 10 un Lietuva – 7

26. februāris, 2020
image

Latvijā valsts kompensējamo zāļu sarakstu gada laikā papildinājuši tikai divi jaunākās paaudzes medikamenti vēža ārstēšanai un to kopējais skaits sasniedzis 31. Tas ir ievērojami mazāk nekā Lietuvā, kur jauno zāļu klāsts papildināts ar septiņiem medikamentiem un sasniedzis 69, kā arī krietni mazāk nekā Igaunijā, kur kompensācijas sistēmā pērn iekļautas desmit inovatīvas zāles.

Kā liecina SIFFA dati, Latvijā vēža ārstēšanai šī gada februārī kompensācijas sistēmā bija iekļauts 31 inovatīvs medikaments, Igaunijā – 63, bet Lietuvā – 69. Kopš 2019. gada maija kompensējamo zāļu sarakstu vissstraujāk onkoloģijā papildinājusi Igaunija, iekļaujot desmit jaunus medikamentus, bet Lietuva – septiņas jaunākās paaudzes zāles. Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles –medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Vēža ārstēšanai Latvijā tiek atvēlēts vismazākais finansējums Baltijas valstīs. Rēķinot vidēji uz vienu iedzīvotāju, 2018. gadā Latvijā vēža ārstēšanas izmaksas bija 57 eiro, Lietuvā – 70 eiro un Igaunijā – 73 eiro, liecina Eiropas Farmaceitisko ražotāju un asociāciju federācijas (EFPIA) ziņojums Comparator report on cancer in Europe EFPIA 209 – disease burden, costs and access to medicines. Ar šādu finansējumu Latvija ir pēdējā vietā ne tikai Baltijas valstu vidū, bet ieņem arī otro vietu no beigām Eiropā – vēl zemāks tas ir vienīgi Rumānijā.

Pilns Baltijas valstu onkoloģijas medikamentu saraksts uz 2020. gada februāra mēnesi pieejams šeit:

Onkoloģija Inovacijas_Baltija_Febr_2020_