Inovatīvo medikamentu skaits Baltijā uz 2021.g. septembri

18. oktobris, 2021
image

Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim

Valsts kompensējamo zāļu sarakstu Latvijā gada laikā papildinājuši 13 jaunākās paaudzes medikamenti, to kopējam skaitam sasniedzot 80, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopoie dati par valsts apmaksāto ar patentu aizsargāto medikamentu skaitu Baltijas valstīs uz 2021. gada septembri.

Salīdzinot sasniegtos rezultātus Baltijas līmenī, Igaunijā uz šī gada septembri pacientiem bija pieejami 92 produkti un Lietuvas pacientiem 109, t.i., Latvija ar visnotaļ ierobežotiem resursiem  pēdējo četru gadu laikā ir iekļāvusi 50 jaunus medikamentus un straujiem soļiem tuvojas Igauņu sasniegtajiem rādītājiem, turklāt paredzams, ka pozitīvās ziņas nebeigsies tuvākajā laikā, jo nākamā gada ietvarā, ja Saeima apstiprina valdības izstrādāto budžetu, kas paredz sen gaidītus ieguldījumus onkoloģijas jomā, t.sk. medikamentos, tiks iekļauti aizvien jauni produkti un ar patentu aizsargāto zāļu skaita pieejamības jomā sasniegsim šī gada Igaunijas rādītāju.

Vēl tik nesenajā 2017. gadā Latvijā pacientiem bija pieejami tikai 30 jaunākās paaudzes medikamenti, kamēr Lietuvā 55 un Igaunijā 58, un sagaidāms, ka nākamā gada laikā inovatīvo medikamentu skaits Latvijā pārsniegs 90, kas protams ne tuvu neatbilst Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem, tomēr ir jāspēj novērtēt un paskatīties uz to, kas ir saniegts un vēl jo būtiskāk uzņemto kursu turpināt, lai jau tuvāko divu gadu laikā Baltijas līmenī vairs nebūtu aktualitāte. “Pieaugot investīcijām veselības aprūpē un kompensējamo medikamentu nodrošinājumā Latvijas pacientiem, atšķirība Baltijas valstu starpā sāk izlīdzināties, ļaujot arī Latvijas pacientiem saņemt jaunākās un progresīvākās zāles dažādu slimību ārstēšanai,” saka Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktors Dr. Valters Bolevics.

Pētījums pieejams šeit pilnā apjomā: Inovativo_medikamentu_skaits_Baltija_2021