Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija uz sākumlapunosūtīt e-pastulapas karte enru
 
SIFFA > Aktualitātes > Zāļu ražotāji jau otro gadu publisko plašu informāciju par sniegto atbalstu veselības nozarei, 03.07.2017. Drukāt

Zāļu ražotāji jau otro gadu publisko plašu informāciju par sniegto atbalstu veselības nozarei, 03.07.2017.

Zāļu ražotāji Eiropā un arī Latvijā šogad jau otro gadu pēc savas iniciatīvas publisko datus par sniegto atbalstu veselības aprūpes organizācijām, speciālistiem un pētniecībai, tādejādi vairojot atklātību nozares darbā.


Publiskotie dati ietver plašu informāciju – gan par atlīdzību veselības aprūpes speciālistiem un organizācijām par konsultācijām un lekcijām zinātniskos un izglītojošos pasākumos, gan par atbalstu ārstu dalībai konferencēs, semināros, kā arī to organizēšanai, gan atbalstu pētniecībai un attīstībai.

“Visas jaunās un efektīvās zāles, kas miljoniem cilvēku visā pasaulē palīdz dzīvot labāk un ilgāk, ir radītas zāļu ražotāju un ārstu sadarbības rezultātā. Ārstu sniegtās zināšanas un pieredze zāļu ražotājiem ir milzīgs ieguvums, bez kuras inovāciju attīstība medicīnā mūsdienās nav iedomājama,” uzsver Anda Blumberga, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) valdes priekšsēdētāja.

Zāļu ražotāji atklātības iniciatīvu īsteno saskaņā ar Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) Atklātības kodeksu. Latvijā datus publisko SIFFA biedri – 19 pasaules vadošie zāļu ražotāji. SIFFA ir EFPIA dalīborganizācija.

“Farmācijas nozari šodien raksturo ne tikai jaunu un efektīvāku medikamentu attīstība, kas ļauj uzveikt daudzas agrāk neārstējamas slimības un būtiski pagarināt cilvēka mūža ilgumu, bet arī vēlme veidot sociāli atbildīgu, atklātu dialogu ar sabiedrību,” uzsver A.Blumberga. “Tāpēc zāļu ražotāju vēlme atklāti runāt par sadarbību un sniegto atbalstu veselības nozarei nepārprotami apliecina mūsu gribu strādāt sabiedrības interesēs, veicinot jaunu medikamentu izstrādi un ieviešanu praksē,” saka A.Blumberga.

Zāļu ražotāju un veselības aprūpes jomas sadarbību raksturo pieredzes apmaiņa, jaunas zināšanas. Ieguvēji no šīs sadarbības ir pacienti, kuriem paveras plašākas iespējas saņemt vēl profesionālāku, mūsdienīgāku veselības aprūpi. Latvijā šī sadarbība ir īpaši būtiska, jo zemā valsts veselības aprūpes finansējuma apstākļos tā ārstiem paver iespēju īstenot likumā noteikto obligāto tālākizglītību, gūt jaunu informāciju un zināšanas. Šīs sadarbības rezultātā pēdējo 50 gadu laikā Eiropas iedzīvotāju dzīves ilgums ir pieaudzis par desmit gadiem, radīti un ieviesti neskaitāmi inovatīvi medikamenti, kas pilnībā izmainījuši dažādu slimību ietekmi uz pacientu dzīvi un tās kvalitāti.

Zāļu ražotāju un veselības nozares sadarbības lauks, kas attīstās un pilnveidojas arī Latvijā, ir ļoti plašs – izglītošana un pieredzes apmaiņa, ekspertu konsultācijas, pacientu līdzestības veicināšana un pacientu atbalsta jeb līdzjūtības programmas, pētniecība, ziņojumi par zāļu blaknēm, sabiedrības informēšana par slimībām un to profilaksi u.c. Tās mērķis ir ne tikai labāka sabiedrības veselība, bet arī labklājība.

Kopš 2015.gada Latvijā pēc SIFFA un tās partneru iniciatīvas zāļu ražotāji datus par sniegto atbalstu veselības nozarei publisko ik gadu līdz 31.martam, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi nr.378 “Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus”. Savukārt jūnijā saskaņā ar EFPIA Atklātības kodeksu SIFFA dalīborganizācijas pēc savas iniciatīvas publisko datus, kas ietver daudz plašāku informāciju par veselības nozarei sniegto atbalstu.

Plašāka informācija par SIFFA biedru un partneru publiskotajiem datiem 2016.gadā pieejama šeit: http://siffa.lv/section/show/229. Papildu informācija par EFPIA Atklātības kodeksu: http://transparency.efpia.eu/the-efpia-code-2.

SIFFA Latvijā darbojas jau vairāk kā 20 gadus un apvieno 19 biedrus – pasaulē vadošos uzņēmumus, kas ražo zāles, veic pētījumus, investē medikamentu attīstībā un sadarbojas ar veselības aprūpes jomu. SIFFA ir atklāta, brīvprātīga sabiedriska organizācija, tās mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un efektīvu zāļu pieejamību, informēt par kvalitatīvu veselības aprūpi un sekmēt zāļu ražotāju darbību Latvijā. SIFFA ir EFPIA dalīborganizācija.

Infografika par EFPIA Atklātības kodeksu: šeit.

Papildu informācijai:

Agnese Korbe
SIFFA izpilddirektore
siffa@siffa.lv, 29110062
Inovācijas veselībā: https://www.facebook.com/inovacijasveseliba