Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija uz sākumlapunosūtīt e-pastulapas karte enru
 
SIFFA > Aktualitātes > Veselības aprūpes finansēšanas likums - iespēja samazināt pacientu līdzmaksājumus par zālēm Drukāt
Veselības aprūpes finansēšanas likums - iespēja samazināt pacientu līdzmaksājumus par zālēm
Pirmdien, 2014.gada 17.februārī Starptautisko Inovatīvo farmācijas firmu asociācijas (SIFFA) valde tikās ar Veselības ministri Ingrīdu Circeni. Šī bija ministres un janvārī ievēlētās SIFFA valdes pirmā tikšanās, kuras mērķis bija iepazīstināt ministri ar valdes jauno sastāvu, kā pārrunāt savstarpējās sadarbības principus un virzienus, tā arī kompensējamo zāļu sistēmas perspektīvas, neatliekamos uzdevumus un to risinājumus, kas palīdzētu realizēt vienu no galvenajām Veselības ministrijas prioritātēm - ambulatorās veselības aprūpes sistēmas nostiprināšanu un attīstību, kas nav iedomājama bez uzlabotas zāļu pieejamības pacientiem.

Tikšanās laikā SIFFA pauda viedokli, ka 2013. gadā beidzot tika panākta kompensējamo zāļu sistēmas stabilitāte. Vienlaikus SIFFA pārstāvji uzsvēra, ka, neraugoties uz pozitīvām pēdējos gados īstenotām pārmaiņām - kompensējamo zāļu sistēmas caurskatāmības un izmaksu efektivitātes nenoliedzamu pieaugumu, pirmskrīzes jeb 2009.gada zāļu kompensācijas līmenis pacientiem joprojām nav sasniegts. Turklāt daudzās diagnozēs nav atjaunots valsts kompensācijas apmērs, kā arī nav atcelti citi izrakstīšanas ierobežojumi. Tā rezultātā pacientu līdzmaksājumi par kompensējamām zālēm aizvien nepārtraukti un neadekvāti palielinās, uz ko nule publicētajā ziņojumā norāda arī Valsts kontrole.

"Protams, zāļu kompensācijai piešķirtā valsts finansējuma apmērs pēdējo divu gadu laikā nedaudz palielinās (salīdzinot piešķirtos valsts budžeta izdevumus zāļu kompensācijai gada sākumā), taču palielinājums pat nekompensē pieaugošos izdevumus, kurus rada pacientu skaita kāpums," saka SIFFA valdes priekšsēdētājs Imants Sinka. Lai kompensējamo zāļu sistēmu "atgrieztu" pirmskrīzes līmenī un vairāk nekā 500 000 Latvijas hroniski slimiem iedzīvotājiem nodrošinātu samazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru, nepieciešami aptuveni 19 - 20 miljoni euro (2014. gadā būtu nepieciešami vismaz 7 miljoni euro, lai zāles saņemtu tie pacienti, kuriem kāda no hroniskajām slimībām diagnosticēta un kompensējamās zāles izrakstītas pirmo reizi). Viens no veidiem, kā nodrošināt veselības aprūpes budžeta ikgadēju un prognozējamu pieaugumu, tajā skaitā arī kompensējamo zāļu sistēmas (ambulatorās aprūpes neatņemamas sastāvdaļas) finansējuma palielinājumu, varētu būt Saeimā apspriestā Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšana. Ja šajā likumā tiks iekļauts veselības aprūpes budžeta ieņēmumu daļas pieaugums, Latvija pacientu nodrošināšanā ar kompensējamajiem medikamentiem varētu palielināties, turpmākajos gados tuvojoties vismaz Igaunijas un Lietuvas izdevumiem zāļu kompensācijai.